Dieta ketogeniczna

| Jarek Growin

Sposób leczenia dla choroby:cukrzyca

Cukrzyca to przewlekła choroba, która jeśli zignorowana może doprowadzić do następujących problemów: Choroba siatkówki oka (retinopatia) - w 95% przypadków, Choroba nerek (nefropatia) i niewydolność nerek: rozwija się u 20–30% diabetyków. Ryzyko wystąpienia zdarzenia sercowo-naczyniowego prowadzącego do zgonu jest 9,1 raza wyższe niż u osoby zdrowej. Około 30% diabetyków cierpi z powodu uszkodzenia nerwów (neuropatii). Amputacje kończyn są wykonywane w 3% przypadków cukrzycy.


O tej metodzie leczenia

Zmniejsz spożycie węglowodanów i spożywaj głównie (około 80% zawartości posiłków) tłuszcze. Węglowodany powinny stanowić mniej niż 5%. Nie jedz przetworzonego cukru, kukurydzy ani żadnych słodyczy. Pod żadnym pozorem ani postacią nie jedz zbóż.

Sposób leczenia dodany przez

Jarek Growin

Działa na przyczyny źródłowe (ang: root causes)

 • nadmiar glukozy we krwi

Pełny opis sposobu leczenia

Zmniejsz spożycie węglowodanów i spożywaj głównie (około 80% zawartości posiłków) tłuszcze. Węglowodany powinny stanowić mniej niż 5%. Nie jedz przetworzonego cukru, kukurydzy ani żadnych słodyczy. Pod żadnym pozorem ani postacią nie jedz zbóż. 

 1. Kluczem do sukcesu jest doprowadzenie do poziomu glukozy we krwi pomiędzy 55 a 65 mg/dl lub niżej, a poziom ciał ketonowych waha się w zakresie 3 do 7 mmol/l. W przypadku cukrzycy zaleca się znacznie częstsze monitorowanie krwi, aby dostosować dietę w razie potrzeby.
 2. Pomiaru należy dokonać przed śniadaniem, 2 godziny po posiłku popołudniowym i 2 godziny po obiedzie/obiado-kolacji. U dzieci pomiarów można dokonywać 2 razy dziennie.
 3. Jeśli nie można dokonać pomiaru ciał ketonowych we krwi - można je zmierzyć w moczu. Są dostępne w aptekach paseczki “Keto-Diastix” dające przybliżony wynik lub inne specjalistyczne do mierzenia ciał ketonowych.
 4. Zacznij przejście na tę dietę od 2-3 dniowego postu na wodzie, gdzie jedynym posiłkiem jest tylko i wyłącznie czysta woda.
 5. Bardziej powolne wprowadzenie diety powinno być przeprowadzone u osób, które są w bardzo złym stanie lub bardzo zaawansowanym wieku (80+). W takich przypadkach należy ograniczyć spożycie węglowodanów do poniżej 12g /kg wagi ciała dziennie. Resztę powinny stanowić tłuszcze, najlepiej w postaci oleju kokosowego. W takim podejściu ten sam efekt, co po poście osiągnie się w ciągu kilku tygodni.
 6. Po osiągnięciu glukozy 55-65 mg/dl i poziomu ciał ketonowych 3-7mmol/l należy tak dostosowywać posiłki, aby te poziomy utrzymywać dalej. Kompozycja posiłków może być dowolna pod warunkiem utrzymania poziomów glukozy i ciał ketonowych.
 7. Dieta ketogenna działa moczopędnie. Dlatego osoby, które biorą środki moczopędne muszą uważać, żeby nie doszło do nadmiernego odwodnienia.
 8. Stosowanie diety ketogennej, ale bez ograniczenia kaloryczności, może u niektórych pacjentów wywołać skutki uboczne. NIE WOLNO SIĘ PRZEJADAĆ. NALEŻY JEŚĆ JAK NAJMNIEJ, ZNACZNIE MNIEJ NIŻ NORMALNIE TO ROBIMY.
 9. Ze względu na to, że stosując dietę ketogenną organizm jest zmuszony do spalania tłuszczu, osoby z nadwagą będą tracić wagę ok 1kg/tydzień. Utrata wagi będzie spowodowana głównie utratą tłuszczu brzusznego.
 10. Ze względu na to, że dieta ta może oznaczać niedobory witamin i minerałów - zaleca się suplementację preparatami wapnia, witaminy D, tłuszczami Omega-3 jak również kompleksem witamin B.
 11. Na samym początku u osób przyzwyczajonych do jedzenia cukru i pieczywa - może pojawić się syndrom odstawienia, jak od każdej innej substancji uzależniającej: ból głowy, brzucha, wymioty. W takich przypadkach całość należy wprowadzać wolniej. Nie ma przeszkód, żeby cała rodzina stosowała tą samą dietę.
 12. Powstrzymywanie się od posiłków (post) działa terapeutycznie nawet u pacjentów poddanych chemioterapii.
 13. Dieta ketogenna zupełnie nie działa w przypadku stosowania sterydów. Stosowanie sterydów, jakkolwiek czasem konieczne jest porównywalne do dolewania oliwy do ognia.
 14. Intensywne ćwiczenia fizyczne nie są zalecane. Spacery tak, bieganie nie.
 15. Po powstrzymaniu wzrostu nowotworu można stopniowo zwiększyć ilość kalorii, aby pacjent odzyskał wagę.

Jeśli w tej diecie stosować się będzie wysokiej jakości warzywa, żółtka jaj, witaminę C czy też A, D, E i K - wtedy szczególna suplementacja może nie być potrzebna. 

Źródło: Ukryte Terapie II, Jerzy Zięba

Podziel się ze znajomymi

Znasz kogoś, kto cierpi na opisaną chorobę i może się wyleczyć dzięki informacjom na JakWyleczylem.pl? Podziel się linkiem! Uratuj komuś życie!