stwardnienie rozsiane

SM, multiple-sclerosis, choroba o tysiącu twarzy, MS

Stwardnienie rozsiane (SM) to choroba przewlekła układu nerwowego, która wpływa na komunikację między mózgiem a resztą ciała. Jej przyczyna nie jest do końca znana, jednak wiąże się z autoimmunologiczną reakcją, w której układ immunologiczny atakuje osłonki mielinowe otaczające nerwy. Objawy SM mogą być różnorodne i obejmować zaburzenia widzenia, zaburzenia równowagi, osłabienie mięśni, problemy z koordynacją oraz trudności w funkcjonowaniu poznawczym.

O chorobie

Osłonki mielinowe atakowane przez układ immunologiczny, nazywane także mieliną, to warstwa izolacyjna otaczająca część nerwów w układzie nerwowym. Mieliń jest produkowana przez komórki zwane komórkami Schwanna w obwodowym układzie nerwowym oraz przez komórki glejowe zwane oligodendrocytami w ośrodkowym układzie nerwowym.

Jej główną funkcją jest izolacja i ochrona włókien nerwowych, co umożliwia szybsze i bardziej skuteczne przekazywanie sygnałów nerwowych. Dzięki mielinie, impulsy elektryczne przemieszczają się znacznie szybciej wzdłuż nerwów, co jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

 

Bez leczenia, choroba może prowadzić do nasilenia się objawów oraz do wystąpienia kolejnych zaostrzeń, zwanych rzutami. Te zaostrzenia mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia nerwów, co z kolei może skutkować trwałymi deficytami neurologicznymi. Ponadto nieleczone stwardnienie rozsiane może prowadzić do trudności w codziennym funkcjonowaniu, takich jak problemy z poruszaniem się, utrzymaniem równowagi, widzeniem czy funkcjami poznawczymi.


Objawy

  • powolna utrata możliwości ruchu dowolnych części ciała
  • paraliż części ciała
  • powolna utrata możliwości chodzenia
  • przewlekłe osłabienie
  • trudności w wysławianiu się

Metody leczenia

Podziel się ze znajomymi

Znasz kogoś, kto cierpi na opisaną chorobę i może się wyleczyć dzięki informacjom na JakWyleczylem.pl? Podziel się linkiem! Uratuj komuś życie!